Robert I Fasciculus van Béthune
Robert I Fasciculus van Béthune, voogd van St. Faast, ovl. circa 1024.Hij krijgt een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Robert II | | | | | | 1 | 1 |
>
Liudolf van Saksen
Liudolf van Saksen, geb. circa 806, hertog in Saksen, ovl. op 11 mrt 866,
, vanaf 840 vermeld als graaf in Saksen. In 845 bezocht hij met zijn vrouw paus Sergius II in Rome, om zijn steun te vragen voor de oprichting van een vrouwenklooster. Dat klooster werd door hen gesticht in 852 in Brunnshausen, en zou later naar Gandersheim worden verplaatst. Vanaf 850 wordt hij ook genoemd als hertog van de Oost-Saksen (Latijn: dux orientalis Saxonum), hij vocht tegen de Slaven en de Vikingen. Zijn persoonlijke bezittingen lagen ook in het oosten van Saksen. Liudolf is begraven in zijn eigen klooster in Brunnshausen.
840 Graf in Thüringen/Ostsachsen, Neffe? des Widukind und einer der Stammesfürsten der Sachsen im 9. Jh. Durch seine Heirat mit der fränkischen Prinzessin Oda erlangte er eine einflußreiche Stellung im deutschen Reich. 850 Dux Orientaliumm Saxonum, 852 Stifter des Klosters Gandersheim (Brunshausen). filiation?, Begraben zu Brunshausen, Quellen: Agius v.Corvey: Vita Hathumodae, Widukind v.Corvey: Sachsengeschichte, Hrotsvith v.Gandersheim: Primordia coenobii Gandershemensis.tr. circa 836
met
Oda van Billung, dr. van Billung I (graaf) en Aeda van Italië, geb. ca 806, maar dat is zeer onwaarschijnlijk, ovl. op 17 mei 913,
, Oda van Billung (ca. 806 - 17 mei 913), was een dochter van de princeps van Billung (Billungers) en Aeda, dochter van Pepijn van Italië en dus kleindochter van Karel de Grote. Oda stichtte in 885 het klooster van Calbe an der Milde en werd meer dan 100 jaar oud. Liudolf en Oda hadden twaalf kinderen.
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Otto | *836 | | †912 | Wallhausen [Duitsland] | 76 | 2 | 6 |
>
Oda van Billung
Oda van Billung, geb. ca 806, maar dat is zeer onwaarschijnlijk, ovl. op 17 mei 913,
, Oda van Billung (ca. 806 - 17 mei 913), was een dochter van de princeps van Billung (Billungers) en Aeda, dochter van Pepijn van Italië en dus kleindochter van Karel de Grote. Oda stichtte in 885 het klooster van Calbe an der Milde en werd meer dan 100 jaar oud. Liudolf en Oda hadden twaalf kinderen.- Vader:
Billung I , graaf,
, De Billungers vormen een adellijk Saksisch geslacht uit de vroege middeleeuwen. Ze worden onderscheiden in oude en jonge Billungers, waarbij de familiebanden tussen beide niet altijd duidelijk zijn. Tot de familie behoort ook de "princeps" Billung, die door zijn dochter Oda (-913) de schoonvader van de Saksische graaf Liudolf (-866) werd, de stamvader der Liudolfingers.
De oude Billungers zijn afkomstig uit Wetigau en behoorden tot de belangrijkste families van Oost-Saksen ten tijde van Karel de Grote. De eerste met naam bekende Billunger is graaf Wichman Billung (Wychmannus), die in 811 onderhandelingen aan de Eider gevoerd zou hebben. Wichman II was graaf in Hamaland. Zijn zoon graaf Egbert, vermoedelijk de grootvader van Herman Billung (-973), kreeg van koning Arnulf (850-899) gebieden in Bardengouw toegewezen, tr.
tr. circa 836
met
Liudolf van Saksen, zn. van Bruno van Saksen en Oda Merseburg, geb. circa 806, hertog in Saksen, ovl. op 11 mrt 866,
, vanaf 840 vermeld als graaf in Saksen. In 845 bezocht hij met zijn vrouw paus Sergius II in Rome, om zijn steun te vragen voor de oprichting van een vrouwenklooster. Dat klooster werd door hen gesticht in 852 in Brunnshausen, en zou later naar Gandersheim worden verplaatst. Vanaf 850 wordt hij ook genoemd als hertog van de Oost-Saksen (Latijn: dux orientalis Saxonum), hij vocht tegen de Slaven en de Vikingen. Zijn persoonlijke bezittingen lagen ook in het oosten van Saksen. Liudolf is begraven in zijn eigen klooster in Brunnshausen.
840 Graf in Thüringen/Ostsachsen, Neffe? des Widukind und einer der Stammesfürsten der Sachsen im 9. Jh. Durch seine Heirat mit der fränkischen Prinzessin Oda erlangte er eine einflußreiche Stellung im deutschen Reich. 850 Dux Orientaliumm Saxonum, 852 Stifter des Klosters Gandersheim (Brunshausen). filiation?, Begraben zu Brunshausen, Quellen: Agius v.Corvey: Vita Hathumodae, Widukind v.Corvey: Sachsengeschichte, Hrotsvith v.Gandersheim: Primordia coenobii Gandershemensis.
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Otto | *836 | | †912 | Wallhausen [Duitsland] | 76 | 2 | 6 |
>
Heinrich in Friesland Dux Austrasiorum
Heinrich in Friesland Dux Austrasiorum (van Babenberg), geb. in 820, ovl. Parijs [Frankrijk] op 28 aug 886.- Vader:
Poppo I von Babenberg (Poppo van Grabfeld, im Saalgau von Sobbenmark), zn. van Heimerich von Babenberg (Graaf van Saalgau) en Hadaburg von Oberrheingau, geb. circa 790 (circa 790) kan ook 867 zijn, markgraaf von Sorbenmark (graaf in de Saargau), ovl. (circa 887, na 839),
, Poppo I van Grabfeld (geb ca. 790) was een vooraanstaande Frankische edelman in het begin van de 9e eeuw en de grondlegger van de dynastie van de Babenbergers.
Poppo wordt voor het eerst vermeld in 819. Hij was graaf van Grabfeld, Saalgau en Tullifeld, en markgraaf van Friesland. In 838 leidde hij samen met Gebhard van de Lahngouw, Adalbert van Metz en Otgar van Mainz, aartsbisschop van Mainz, het verzet tegen Lodewijk de Duitser die tegen Lodewijk de Vrome in opstand was gekomen. In 839 wordt hij nog genoemd bij een goederenruil maar als Lodewijk de Duitser zijn landsheer is geworden, verliest hij zijn vooraanstaande positie, Hij krijgt geen kinderen, tr.
relatie (1)
met
Baba van Spoleto.
Uit deze relatie 3 kinderen:
tr. (2)
met
Ingeltrude van Friuli, dr. van Eberhard hertog van Friuli (markgraaf van Friuli) en Gisela van Verona, geb. in 836, ovl. in 867,
, Ingeltrude van Friuliwas een kleindochter van keizer Lodewijk de Vrome, een dochter van Eberhard van Friuli en Gisela, een dochter van Lodewijk. Ze trouwde rond 850 met Hendrik van Babenberg. Hun dochter, Hedwig van Babenberg [Het is niet helemaal zeker dat Ingeltrude van Friuli de moeder van Hedwig was, het kan zijn dat de vader van Hedwig, Poppo I van Grabfeld, met een andere Ingeltrude, een dochter van Berengarius I van Neustrië, getrouwd was], getrouwd met hertog Otto I van Saksen, werd in 876 de moeder van koning Hendrik de Vogelaar, de grondlegger van de Ottoonse dynastie.
Ingeltrude van Friuli is de ontbrekende schakel tussen de Karolingische en de Ottoonse dynastie.
Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Luitpold | *855 | | †907 | Pressburg [Duitsland] | 52 | 1 | 1 |
>
Baba van Spoleto
Baba van Spoleto.relatie
met
Heinrich in Friesland Dux Austrasiorum (van Babenberg), zn. van Poppo I von Babenberg (markgraaf von Sorbenmark) en NN van Saksen, geb. in 820, ovl. Parijs [Frankrijk] op 28 aug 886, tr. (2) met Ingeltrude van Friuli. Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder.
Uit deze relatie 3 kinderen:
>
Bernhard I van Italië
Bernhard I (Bernard Martel, Gebhard) van Italië, geb. circa 797, koning van Italië, ovl. Aken [Duitsland] op 17 apr 818, begr. Milaan [Italië].- Vader:
Karloman\Pippijn der Franken, zn. van Keizer Karel de Grote en Hildegard in de Vinzgouw, geb. in 773, ged. Rome (I) op 15 apr 781, koning van Italië 781, koning van Lombardije, ovl. vermoedelijk Aken [Duitsland] op 4 dec 811, begr. Milaan (St. Ambrogio) [Italië] op 11 dec 811, relatie. Hij krijgt een dochter, tr.
tr. circa 814
met
Cunégonde de Gellone, dr. van prins Guillem de Gellone graaf van Razès en Cunigunde prinses d' Herbauges de France, geb. Toulouse [Frankrijk] in 795, koningin van Lombardije, erfgename ban Razès, ovl. na 15 jul 835.
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Pippijn | *815 | Saint-Quentin [Frankrijk] | †878 | Milaan [Italië] | 63 | 1 | 6 |
>
Cunégonde de Gellone
Cunégonde de Gellone, geb. Toulouse [Frankrijk] in 795, koningin van Lombardije, erfgename ban Razès, ovl. na 15 jul 835.- Vader:
prins Guillem (Wilhelmus, Guillaume Ier le Saint Au Nez Courbé (Guillem) Le Grand Court Nez) (Guillaume William Wilhem Saint Au Court Nez Au Nez Courbé) de Gellone graaf van Razès (Comes Tolosiensis Marchio Septimaniae), d' Autun de Gellone de Toulouse, zn. van Thierry I d' Autun en Aude de Herstal, geb. circa 751 (circa 752), ovl. Saint-Guilhem-le-Désert [Frankrijk] tussen 28 mei 812 en 28 mei 813 ,
,
bij Schwennicke zijn andere ouders: Theodericus Comes Eduensis en Aldana.
Comte de Toulouse (790-812), duc d'Aquitaine (777-812), comte de Barcelone (1er, Marquis de Septimanie, voir Fondateurs de villes et Saints, tr. circa 797.
tr. circa 814
met
Bernhard I (Bernard Martel, Gebhard) van Italië, zn. van Karloman\Pippijn der Franken (koning van Italië 781, koning van Lombardije) en Ingeltrude d' Autun, geb. circa 797, koning van Italië, ovl. Aken [Duitsland] op 17 apr 818, begr. Milaan [Italië].
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Pippijn | *815 | Saint-Quentin [Frankrijk] | †878 | Milaan [Italië] | 63 | 1 | 6 |
>
Ariaantje Cornelisdr Hoogendoorn
Ariaantje Cornelisdr (Ariaantje Cornelisse) Hoogendoorn, ged. Waarder op 7 apr 1693, doopgetuige van Aagje van Dam Stolwijk op 24 mei 1750, doopgetuige van Willem van Dam Stolwijk op 29 nov 1744, ovl. Stolwijk voor 17 mrt 1773, begr. Stolwijk op 17 mrt 1773.- Moeder:
Deliaantje Cornelis (Cornelissen), dr. van Cornelis Barentz en Neeltje Jansdr, geb. Zuidbroek-Lekkerkerk (Zuidbroek) circa 1665, begr. Waarder op 26 feb 1717, tr. (2) na 1705 met Leendert Bosman, geb. Oudewater circa 1670, ovl. Bodegraven op 7 apr 1768, begr. op 11 apr 1768. Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder.
otr. Berkenwoude op 29 mei 1722, tr. Berkenwoude op 14 jun 1722
met
Willem Sijbrands van Dam, zn. van Sybrand Theunisz van Dam en Aagje Willems Clip, geb. Stolwijk, ged. op 23 mrt 1687, ovl. Ouderkerk a/d IJssel op 3 mrt 1756 (getuige: Marrigje Willems zijns vrouws suster), otr. (2) Stolwijk op 5 nov 1718, tr. Stolwijk op 27 nov 1718 met Martijntje Dirks Pons, dr. van Dirck Claasse Pons en Ariaantje Maartens, ged. Bergambacht op 23 sep 1693, ovl. op 10 apr 1722. Uit dit huwelijk een zoon.
Uit dit huwelijk 4 kinderen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Cornelis | ~1722 | Ouderkerk a/d IJssel | †1803 | Stolwijk | 80 | 0 | 0 |
2 | Zijbrand | ~1725 | Ouderkerk a/d IJssel | | | | 0 | 0 |
3 | Jan | ~1729 | Ouderkerk a/d IJssel | | | | 0 | 0 |
4 | Aagje | ~1732 | Ouderkerk a/d IJssel | | | | 0 | 0 |
>
Willem Sijbrands van Dam
Willem Sijbrands van Dam, geb. Stolwijk, ged. op 23 mrt 1687, ovl. Ouderkerk a/d IJssel op 3 mrt 1756 (getuige: Marrigje Willems zijns vrouws suster).otr. (1) Berkenwoude op 29 mei 1722, tr. Berkenwoude op 14 jun 1722
met
Ariaantje Cornelisdr (Ariaantje Cornelisse) Hoogendoorn, dr. van Cornelis Haagensz Hoogendoorn en Deliaantje Cornelis, ged. Waarder op 7 apr 1693, doopgetuige van Aagje van Dam Stolwijk op 24 mei 1750, doopgetuige van Willem van Dam Stolwijk op 29 nov 1744, ovl. Stolwijk voor 17 mrt 1773, begr. Stolwijk op 17 mrt 1773.
Uit dit huwelijk 4 kinderen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Cornelis | ~1722 | Ouderkerk a/d IJssel | †1803 | Stolwijk | 80 | 0 | 0 |
2 | Zijbrand | ~1725 | Ouderkerk a/d IJssel | | | | 0 | 0 |
3 | Jan | ~1729 | Ouderkerk a/d IJssel | | | | 0 | 0 |
4 | Aagje | ~1732 | Ouderkerk a/d IJssel | | | | 0 | 0 |
otr. (2) Stolwijk op 5 nov 1718, tr. Stolwijk op 27 nov 1718
met
Martijntje Dirks Pons, dr. van Dirck Claasse Pons en Ariaantje Maartens, ged. Bergambacht op 23 sep 1693, ovl. op 10 apr 1722.
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Teunis | ~1719 | Berkenwoude | †1795 | | 75 | 1 | 7 |
>
Koenraad II van Auxerre Marchio Transjuraniae
Koenraad II (Konrad II) van Auxerre Marchio Transjuraniae, graaf van Auxerre, ovl. voor 876,
, hat er auch eine Frau Ermentrud? 858 Graf, 863 Graf v. Auxerre, 864 Herzog von Burgund/von Transjuranien, Laienabt von St.Moritz 864.- Vader:
Koenraad I (Konrad I) graaf in de Argen- en de Linzgau, zn. van Welf I van Beieren van Altorf en Eigilwich uit Saksen, geb. circa 795, ovl. op 16 feb 863,
, 834-860 Graf im Linzgau, Albgau, Rheingau, Argengau, Eritgau, und Zürichgau, 849 Comte de Paris, 860 Graf von Auxerre, Laienabt von St.Germain d'Auxerre 846, tr.
- Moeder:
Adelheid/Aelis (Adelais, Aelis) (Aelis) van Tours, dr. van Hugo "de Angstige" graaf van Tours van de Elzas (graaf van de Elzas) en Eva van Parijs, geb. circa 810, Gräfin im Argen- und Linzgau, ovl. na 866,
, Comte Alleaume/Adalhelm im Gau Laon, 1. Ehe mit Konrad von Auxerre.
Weduwe van de 22-3-863‘gestorven Beierse graaf Konrad 1 uit het geslacht der Welfen, graaf van de Aargouw, leken-abt van Sankt Gallen en St. Germain d’Auxerre, misschien ook graaf van Auxerre, tr. (1) tussen 863 en 864 met Robert IV 'de Sterke' van Parijs. Uit dit huwelijk een zoon.
relatie
met
Waldrada (audree) .
Uit deze relatie 2 kinderen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Adelheid | | | †929 | | | 1 | 2 |
2 | Rudolf I | | | †912 | | | 1 | 3 |
>
Waldrada
Waldrada (audree) .relatie
met
Koenraad II (Konrad II) van Auxerre Marchio Transjuraniae, zn. van Koenraad I graaf in de Argen- en de Linzgau en Adelheid/Aelis van Tours (Gräfin im Argen- und Linzgau), graaf van Auxerre, ovl. voor 876,
, hat er auch eine Frau Ermentrud? 858 Graf, 863 Graf v. Auxerre, 864 Herzog von Burgund/von Transjuranien, Laienabt von St.Moritz 864.
Uit deze relatie 2 kinderen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Adelheid | | | †929 | | | 1 | 2 |
2 | Rudolf I | | | †912 | | | 1 | 3 |
>
Ramnulf II van Aquitanië
Ramnulf II hertog van Aquitanië, geb. tussen 845 en 855, graaf van Poutoi, hertog van Aquitanië, ovl. Parijs [Frankrijk] op 5 aug 890,
, 10.866/25.8.867-(vor 3.3.)868 und erneut seit (vor ?.4.878) Graf v.Poitou, 888 Herzog v.Aquitanien, Wirkte mit bei der Vertreibung der Normannen aus der Loire-Gegend, wofür er die königliche Münze in Melle zu Lehen erhielt. Er starb am Hofe König Odos.- Vader:
Ramnulf II (Rainulf) hertog van Aquitanië, zn. van Gerhard graaf van Auvergne (graaf van Auvergne, raadgever koning Pippijn I) en Rotrud der Franken, geb. circa 815, graaf van Poitou 839-844, ovl. gesneuveld bij Brissarthe in okt 866,
, 839-844 Graf v.Poitou, Mutter ist Rotrud oder Hildegard, 852 Herzog von Aquitanien, Anhänger Karls des Kahlen, hatte Angriffe seines Vetters Pippin II. abzuwehren und ebenso die Angriffe der Normannen, wird beim Kampf gegen die Normannen von einem Pfeil getroffen, tr. circa 845.
- Moeder:
NN van Maine, dr. van Rorich graaf van Maine en Bilichilde ,
, Tochter Graf Roricos von Maine aus der Ehe mit Bilechild. War sie Frau des 844 gefallenen Grafen Bernhard? (dann: Bilechild).
tr.
met
Irmgard ? .
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Ebalus | | | †934 | | | 2 | 1 |
>
NN van Maine
NN van Maine,
, Tochter Graf Roricos von Maine aus der Ehe mit Bilechild. War sie Frau des 844 gefallenen Grafen Bernhard? (dann: Bilechild).- Vader:
Rorich (Roricn, Rorgon, Rorgonis, Roderich) (Roricon II) graaf van Maine, Comte, van Rennes, zn. van Gauzlin I du Maine en Adeltrude van Franken, geb. circa 780, ovl. op 1 mrt 840 (na 832),
, Roricon I, Rorico, Rorgo, Roderich, 819 Graf von Rennes, um 832 Graf von Maine (Le Mans) und einem Teil der Bretagne, war um 800 verheiratet (liiert) mit Rotrud, der Tochter KdG (775 - 6.6.810); Busse. DFA57. + nach 1.3.839. Stiftet 824 das Kloster Saint Maur sur Loire (Glanfeuil). War 838 missus Herzog Karls, des späteren Kaisers Karls des Kahlen Rorich, Rorgo +ca 840, nach 1.3.839, Am Hof KdG, 819 Graf v.Rennes, um 832 v.LeMans und einem Teil der Bretagne, 824 Stifter des Klosters S.-Maur-sur-Loire, 838 missus Karls des Kahlen, vor 832 verheiratet mit Bilichild, aus dieser Ehe 4 Söhne und 1 Tochter, relatie. Hij krijgt geen kinderen, tr. (2) met Rotrude . Uit dit huwelijk een zoon, tr. (1) in 832.
tr. circa 845
met
Ramnulf II (Rainulf) hertog van Aquitanië, zn. van Gerhard graaf van Auvergne (graaf van Auvergne, raadgever koning Pippijn I) en Rotrud der Franken, geb. circa 815, graaf van Poitou 839-844, ovl. gesneuveld bij Brissarthe in okt 866,
, 839-844 Graf v.Poitou, Mutter ist Rotrud oder Hildegard, 852 Herzog von Aquitanien, Anhänger Karls des Kahlen, hatte Angriffe seines Vetters Pippin II. abzuwehren und ebenso die Angriffe der Normannen, wird beim Kampf gegen die Normannen von einem Pfeil getroffen.
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Ramnulf II | *845 | | †890 | Parijs [Frankrijk] | 45 | 1 | 1 |
>
Berengarius van Bayeux
Berengarius van Bayeux, graaf van Bayeux.Hij krijgt een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Poppa | *877 | | †915 | | 38 | 2 | 2 |
>
Ingelger van Anjou
Ingelger van Anjou, graaf van Anjou 870, ovl. in 888,
, C.866 im Gefolge Roberts des Tapferen, c.870 Graf.- Vader:
Tertull van Gatinais, geb. circa 820, ovl. in 860,
, Seneschall des Gatinais, Großförster Karls des Kahlen.
relatie
met
Adele van Gâtinais, dr. van Godfried van Gâtinais (graaf van Gâtinais).
Uit deze relatie een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Fulco I | *888 | | †941 | | 53 | 1 | 2 |
>
Adele van Gâtinais
Adele van Gâtinais.relatie
met
Ingelger van Anjou, zn. van Tertull van Gatinais, graaf van Anjou 870, ovl. in 888,
, C.866 im Gefolge Roberts des Tapferen, c.870 Graf.
Uit deze relatie een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Fulco I | *888 | | †941 | | 53 | 1 | 2 |
>
Werner van Loches
Werner (Garnier) van Loches, geb. Loches [Frankrijk] in 844, heer van Loches, graaf van Troyes, ovl. Verberie-sur-Oise [Frankrijk] in 929.- Vader:
Adard van Loches, geb. Nantes [Frankrijk] circa 830, ovl. Loches [Frankrijk] in 864, tr.
tr.
met
Tescandra van Vilandry, geb. Loches [Frankrijk] circa 860, gravin van Troyes, ovl. Loches [Frankrijk] in 957.
Uit dit huwelijk een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Roscilla | *874 | Anjou [Frankrijk] | †929 | Lieu-Saint-Amand [Frankrijk] | 55 | 1 | 2 |
>
Reinald II de Châtillon
René (Reinald II) de Châtillon, geb. circa 1185,
, deze filiatie is niet bewezen. Het wapen stamt van de familie Châtillon, graven van Blois in Frankrijk. Raoul de Châtillon had de koning van Frankrijk eens zo woedend gemaakt, dat deze hem "coquin" (schelm) noemde. Toen Raoul met enkele andere edelen tegen de koning in opstand kwam versloeg hij op een dag vroeg in de morgen de koninklijke troepen. De koning die dit zag zei toen: "Le coq a chanté de bon matin" (De haan heeft vroeg gekraaid). Raoul die nu trots was geworden op zijn bijnaam, liet zich ter herinnering dan ook voortaan de Cocq of de Kock noemen. Uiteindelijk trok de koning toch aan het langste eind en Raoul "le Coq" moest vluchten. Een nicht genaamd Philipotte van Dammartin was de tweede vrouw van graaf Otto II van Gelre en zij bood haar neef onderdak. Rudolf de Cocq, de zoon van Raoul, ruilde in 1265 zijn bezittingen tussen Beesd en Leerdam (waaronder Rhenoy - zie uitgave omtrent het wapen van Rhenoy) met graaf Otto II. Hij stichtte in dat jaar in Hiern (Waardenburg) "De Waardenburg" het stamslot van het geslacht De Cocq (van Waardenburg). Gevoerd werd het originele Châtillonwapen met een gouden schildhoofd. Soms treft men in dit goud aan het symbool van de reinheid: de lelie. Nazaten van dit geslacht waren bijzonder invloedrijk en hebben zich verspreid over de hele Betuwe. Veelal voerden zij ook het Châtillonwapen, zij het met een wisselend schildhoofd. Ter herkenning voegde men de naam van de plaats waar men woonde of een bezit had toe aan de naam "de Cocq". Rudolf de Cock was van Franse afkomst (hij heette eigenlijk Raoul de Châtillon), maar stamde in de vrouwelijke lijn ook rechtstreeks af van graaf Gerard II van Gelre (1082-1137). Het gebied waar Rudolf het kasteel liet bouwen was sinds de tijd van graaf Gerard II steeds in het bezit geweest van Rudolfs voorouders.- Moeder:
Jolenta van Henegouwen, dr. van Boudewijn IV graaf van Henegouwen (graaf van Henegouwen) en Alice (Adelheid) van Namen, geb. in 1131, tr. (1) met Ives II de Nesle Comte de Soissons, zn. van Ives de Nesle en Ramentrude de Soissons, graaf van Soissons 1146, ovl. in aug 1178. Uit dit huwelijk geen kinderen, tr. (2) met Hugues IV Comte de Saint Pol, zn. van Anselme de Saint Pol Seigneur de Lucheux et de Tarentefort en Mathilde ? , ovl. in feb 1205,
, Condavene/Candavene, 1175 Comte, 1192 crusadre, 1200 crusadre, 1204 dominus v.Didymotika. Uit dit huwelijk een dochter.
tr.
met
NN Coucy, dr. van Raoul I van Coucy-Marle (heer van Coucy, Marle, la Fère, Crécy, Vervins, Landouzy en Pinon 1147) en Agnes "de Manke" van Henegouwen.
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Rudolf | *1210 | Chatillon sur Marne [Frankrijk] | †1283 | | 73 | 2 | 6 |
>
Raculf van Mâcon
Raculf van Mâcon, graaf van Mâcon 898-915.Hij krijgt een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Attala | | | | | | 1 | 1 |
>
Beatrix van Brabant
Beatrix van Brabant, geb. circa 1225, ovl. tussen 11 sep 1288 en 11 nov 1288 ,
, Beatrix van Brabant of Beatrix van Kortrijk (Leuven, omstreeks 1225 - Kortrijk, 13 november 1288) was een dochter van Hendrik II van Brabant. Zij was gehuwd met landgraaf Hendrik Raspe en met graaf Willem II van Vlaanderen. Beatrix nam het initiatief tot de oprichting van de Groeningeabdij in Kortrijk. Beatrix was het derde kind en de tweede dochter van hertog Hendrik II van Brabant en Maria van Zwaben. In 1241 huwde zij met Hendrik Raspe, die in dat jaar zijn vader Herman I van Thüringen opvolgde als landgraaf van Thüringen. Voor de landgraaf was het zijn derde huwelijk nadat zijn vorige twee huwelijken kinderloos bleven. In 1246 werd Raspe verkozen tot tegenkoning van keizer Frederik II van het Heilige Roomse Rijk. Ook dit huwelijk bleef kinderloos en Hendrik stierf op 16 februari 1247. In augustus van datzelfde jaar hertrouwde Beatrix met Willem III van Dampierre, de oudste zoon en toekomstig opvolger van Margaretha van Constantinopel die gravin van Vlaanderen en van Henegouwen was. In 1248 namen ze samen het kruis op om aan de Zevende Kruistocht te beginnen maar op vraag van haar echtgenoot bleef Beatrix achter in Vlaanderen. Willem keerde in 1250 terug maar overleed het jaar nadien in 1251 aan de verwondingen die hij opliep tijdens een steekspel in Trazegnies. Ook dit huwelijk bleef kinderloos en zijn jongere broer Gwijde van Dampierre werd de nieuwe troonopvolger van zijn moeder. Voor de tweede maal weduwe geworden, trok Beatrix zich terug op haar kasteel in Kortrijk waar zij haar dagen doorbracht in gebed en zich toewijdde aan de literatuur en de kunst. Haar kasteel werd een toevluchtsoord voor de troubadours die zij een warm hart toedroeg. Omstreeks 1260 besloot Beatrix om de gesloten abdij van Marke over te brengen naar het gebied Groeninge, dicht bij de Kortrijkse stadswallen. Door de onenigheid met de Sint-Maartenskerk en de Onze-Lieve-Vrouwekerk kreeg de abdij het moeilijk om zichzelf te bewijzen en zou het nog jaren duren eer er een overeenkomst zou bereikt worden zodat tot de bouw zou kunnen overgegaan worden. Het complex werd gebouwd in de periode 1285-1286 met de financiële steun van Beatrix die haar bezittingen in 1284 door bemiddeling van Karel van Anjou had kunnen veilig stellen na de aanspraak die de nieuwe graaf van Vlaanderen, haar schoonbroer Gwijde van Dampierre, erop maakte. Voor de oprichting van de Groeningeabdij kreeg Beatrix de steun van Paus Honorius IV. Hij schonk haar in 1285 het beeld van Onze-Lieve-Vrouw van Groeninge, troosteres der bedrukten. Toen zij in 1288 stierf werden haar hart en haar ingewanden begraven in de abdijkerk waar een praalgraf voor haar was gebouwd. Na de sluiting van de abdij door de Franse Revolutie werd haar hart en het beeld van Onze-Lieve-Vrouw van Groeninge overgebracht naar de Sint-Michielskerk.- Vader:
Hendrik II hertog van Brabant van Lotharingen1,2, zn. van Hendrik I hertog van Brabant (hertog van Brabant) en Mathilde van Boulogne, geb. circa 1194, ridder 1226, hertog van Lotharingen en Brabant, markgraaf van Antwerpen 1235, ovl. Leuven [België] op 1 feb 1248, begr. Villers Cisterciënserabdij,
, De grootmoedige, tr. (2) circa 1240 met Sophie van Thuringen2. Uit dit huwelijk 2 kinderen, tr. (2) circa 1240. Uit dit huwelijk geen kinderen, tr. (1) voor 22 aug 1215.
tr.
met
Willem III van Dampierre-Bourbon, zn. van Guillaume II van Dampierre (heer van Dampierre 1217, connétable van Champagne, gegoed rond Saint-Dizier) en Margaretha van Constantinopel (gravin van Vlaanderen en Henegouwen 1244-1278), geb. in 1225, heer van Dampierre, ovl. op 6 jun 1251,
, Willem III van Dampierre (1225 - 6 juni 1251) was sinds 1246 mederegent -met zijn moeder- over het graafschap Vlaanderen. Hij is ook bekend als Willem II van Vlaanderen; in het huis Dampierre is hij (in het Frans) beter gekend als Guillaume III, heer van Dampierre.
Willem was een zoon uit het huwelijk van Willem II van Dampierre, heer van Dampierre en Margaretha van Constantinopel. Tijdens de Vlaams-Henegouwse Successieoorlog werd hij in juli 1246 door een scheidsrechterlijke uitspraak van Lodewijk IX van Frankrijk en bisschop Odo van Tusculum, de jure erkend als erfgerechtigde in Vlaanderen, terwijl Henegouwen werd toegewezen aan Jan van Avesnes, de oudste zoon uit Margaretha's eerste huwelijk.
Willems eigen huwelijk (in 1247) met Beatrix, dochter van Hendrik II van Brabant en weduwe van Hendrik Raspe, bleef kinderloos. Van 1248 tot 1250 nam Willem, aan de zijde van Lodewijk IX, deel aan de Zevende Kruistocht.
Hij overleed aan verwondingen opgelopen tijdens een steekspel te Trazegnies. Zijn jongere broer, Gwijde III, tweede zoon van de regerende gravin Margaretha van Constantinopel, werd daardoor erfgerechtigde op de troon in Vlaanderen.
Bronnen:
1. | Afstammingsreeksen van de Hertogen van Brabant (B 009), Vic Hamers, Rob Dix en Zeno Deurvorst, NGV, 978-90-72771-08-7, Woerden, 2006 (blz. 127) |
2. | Afstammingsreeksen van de Hertogen van Brabant (B 009), Vic Hamers, Rob Dix en Zeno Deurvorst, NGV, 978-90-72771-08-7, Woerden, 2006 (blz. 144) |
>