Nicolas le Beau d' Oisy
Nicolas le Beau d' Oisy (d'Avenes), geb. circa 1120, heer van Avesnes, Condé, van Leuze en van Landrecies.- Vader:
Wouter (Walter I "Plukiel") d' Oisy (Gauthier Le Beau d'Avesnes), zn. van Fastré II d' Oisy dit d'Avesnes (voogd van Doornik) en Richilde of Mathilde , geb. circa 1085, voogd van Doornik, heer van Avesnes, ovl. in 1137,
, Seigneur de Mortagne, d'Avesnes, de Leuze, de Landrecies et de Condé - Vicomte de Tournai - Pair du, tr.
tr.
met
Mathilde de la Roche, dr. van Henri van Namen en Mathilde van Limburg, geb. La Roche-En-Ardenne [België] in 1115, Dame de La Roche, ovl. Rouen (F) op 17 sep 1169, tr. (2) in 1133 met Thierry I de Walcourt. Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder.
Uit dit huwelijk 2 kinderen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Jacobus | *1150 | | †1191 | Chateau de Bures [Frankrijk] | 41 | 1 | 8 |
2 | Ida II | *1150 | | †1208 | | 58 | 1 | 1 |
>
Walter I "Plukiel" d' Oisy
Wouter (Walter I "Plukiel") d' Oisy (Gauthier Le Beau d'Avesnes), geb. circa 1085, voogd van Doornik, heer van Avesnes, ovl. in 1137,
, Seigneur de Mortagne, d'Avesnes, de Leuze, de Landrecies et de Condé - Vicomte de Tournai - Pair du.tr.
met
Ada of Ida van Mortagne.
Uit dit huwelijk 2 zonen:
>
Diederik II d' Oisy
Diederik II d' Oisy.- Vader:
Wouter (Walter I "Plukiel") d' Oisy (Gauthier Le Beau d'Avesnes), zn. van Fastré II d' Oisy dit d'Avesnes (voogd van Doornik) en Richilde of Mathilde , geb. circa 1085, voogd van Doornik, heer van Avesnes, ovl. in 1137,
, Seigneur de Mortagne, d'Avesnes, de Leuze, de Landrecies et de Condé - Vicomte de Tournai - Pair du, tr.
relatie
met
Richilde van Henegouwen, dr. van Boudewijn III graaf van Henegouwen (graaf van Henegouwen) en Jolante van Gelre (regentes Henegouwen 1120-1125), erfgename van de heerlijkheid Feignies, tr. (2) voor 1144 met Everhard II van Mortagne burggraaf van Doornik, zn. van Walter van Mortagne (heer van Mortagne, burggraaf) en Petronella , heer van Mortagne, burggraaf van Doornik 1116-57, vermeld 1135-59, ovl. circa 1160. Uit dit huwelijk een zoon, tr. (2) voor 1144. Uit dit huwelijk geen kinderen
>
Richilde van Henegouwen
Richilde van Henegouwen, erfgename van de heerlijkheid Feignies.relatie (1)
met
Diederik II d' Oisy, zn. van Wouter (Walter I "Plukiel") d' Oisy (voogd van Doornik, heer van Avesnes) en Ada of Ida van Mortagne.
tr. (2) voor 1144
met
Everhard II van Mortagne burggraaf van Doornik, zn. van Walter van Mortagne (heer van Mortagne, burggraaf) en Petronella , heer van Mortagne, burggraaf van Doornik 1116-57, vermeld 1135-59, ovl. circa 1160.
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Everhard | | | †1190 | | | 2 | 2 |
tr. (3) voor 1144
>
Fastré II d' Oisy dit d'Avesnes
Fastré II d' Oisy dit d'Avesnes, geb. in 1065, voogd van Doornik, ovl. na 1111.tr.
met
Richilde of Mathilde .
Uit dit huwelijk een zoon:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Wouter | *1085 | | †1137 | | 52 | 1 | 2 |
>
Fastré I d' Oisy
Fastré I d' Oisy, voogd van Doornik, ovl. in 1092.relatie
met
Ada van Avesnes, dr. van Wedric II van Avesnes (heer van Avesnes, voogd van Doornik), ovl. circa 1076.
Uit deze relatie 2 zonen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Fastré II | *1065 | | †1111 | | 46 | 1 | 1 |
2 | Goswin | | | | | | 0 | 0 |
>
Ada van Avesnes
Ada van Avesnes, ovl. circa 1076.relatie
met
Fastré I d' Oisy, voogd van Doornik, ovl. in 1092.
Uit deze relatie 2 zonen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Fastré II | *1065 | | †1111 | | 46 | 1 | 1 |
2 | Goswin | | | | | | 0 | 0 |
>
Goswin van Avesnes
Goswin van Avesnes.
>
Wedric II van Avesnes
Wedric II van Avesnes, heer van Avesnes, voogd van Doornik,
, vermeld 1034/47-1066, bijgenaamd met de Baard (le Barbu).Hij krijgt 2 kinderen:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Diederik I | | | | | | 0 | 0 |
2 | Ada | | | †1076 | | | 1 | 2 |
>
Diederik I van Avesnes
Diederik I van Avesnes.
>
Walter (Gauthier II) d' Oisy
Walter (Gauthier II) d' Oisy (Gauthier II d'Avenes), geb. circa 1170, ovl. tussen 1245 en 1246.- Vader:
Jacobus (Jacques) d' Oisy (d'Avesnes), zn. van Nicolas le Beau d' Oisy (heer van Avesnes, Condé, van Leuze en van Landrecies) en Mathilde de la Roche (Dame de La Roche), geb. circa 1150, heer van Avesnes, Leuze en Condé, Landrecies, ovl. op kruistocht gesneuveld bij Arsoef (Palestina) op 7 sep 1191, begr. Chateau de Bures [Frankrijk],
, Door huwelijk van Guise, vermeld sinds 1171, raad van de graaf van Vlaanderen 1185, neemt deel aan de derde kruistocht, tr. in 1170.
tr.
met
Margaretha van Blois, dr. van Theobald V graaf van Blois en Alice van Frankrijk, geb. circa 1170, ovl. op 7 mei 1231, tr. (2) met Otto I paltsgraaf van Bourgondië, zn. van Kaiser Frederik I Barbarossa von Schwaben (hertog van Zwaben 1147-52, kruisvaarder 1147-48 en 1189, gekozen en gekroond tot Duits koning 1152) en Beatrix gravin van Bourgondië en Mâcon, geb. tussen feb 1167 en 1170, ovl. Besançon [Frankrijk] tussen 2 jan 1200 en 13 jan 1200 ,
, Otto II. v. Hohenstaufen, 1189/1190 Pfalzgraf, 1195 ermordet er den Grafen v.Mömpelgard, 27.9.1197 Ulrich v.Pfirt. Uit dit huwelijk een dochter.
Uit dit huwelijk een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Marie | | | †1241 | | | 1 | 1 |
>
Margaretha van Blois
Margaretha van Blois, geb. circa 1170, ovl. op 7 mei 1231.- Vader:
Theobald V graaf van Blois, zn. van Theobald IV 'le Grand' graaf van Blois en Mathilde van Karinthië, geb. circa 1127, ovl. Akko in 1191,
, le Bon, 1152 Graf v. Blois, hij was ontevreden met zijn erfdeel en jaloers op zijn broer Hendrik, die even later met Eleonore zou trouwen. Hij trachtte haar te schaken door toen Eleonore naar haar scheiding terigkeerde naar haar land Aquitanië in een hinderlaag te wachten totdat zij met haar gevolg het riviertje de Creuse zou oversteken. Verspieders waarschuwden Eleonore en zij nam een andere route en ontkwam zo aan hem. Later trouwde Theobald met haar dochter Alice, tr.
tr. (1)
met
Walter (Gauthier II) d' Oisy (Gauthier II d'Avenes), zn. van Jacobus (Jacques) d' Oisy (heer van Avesnes, Leuze en Condé, Landrecies) en Adelfia (Adèle) de Guise (erfdochter van Guise c.a.), geb. circa 1170, ovl. tussen 1245 en 1246.
Uit dit huwelijk een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Marie | | | †1241 | | | 1 | 1 |
tr. (2)
met
Otto I paltsgraaf van Bourgondië, zn. van Kaiser Frederik I Barbarossa von Schwaben (hertog van Zwaben 1147-52, kruisvaarder 1147-48 en 1189, gekozen en gekroond tot Duits koning 1152) en Beatrix gravin van Bourgondië en Mâcon, geb. tussen feb 1167 en 1170, ovl. Besançon [Frankrijk] tussen 2 jan 1200 en 13 jan 1200 ,
, Otto II. v. Hohenstaufen, 1189/1190 Pfalzgraf, 1195 ermordet er den Grafen v.Mömpelgard, 27.9.1197 Ulrich v.Pfirt.
Uit dit huwelijk een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Beatrix | *1192 | | †1231 | | 38 | 1 | 2 |
>
Johanna van Henegouwen
Johanna van Henegouwen, geb. circa 1200.relatie
met
Ferrando van Portugal, zn. van Sancho I van Portugal (koning) en Dulcia van Barcelona, geb. op 24 mrt 1188, ovl. op 27 jul 1233
>
Boudewijn van Avesnes
Boudewijn van Avesnes, geb. in 1219, ovl. in 1295.- Moeder:
Margaretha (Zwarte Griet) (Jutta) van Constantinopel (Margaretha II van Henegouwen en Vlaanderen, Zwarte Margriet, Margaretha II van Holland, Jutta van Holland), dr. van Boudewijn VI/IX graaf van Henegouwen Vlaanderen (graaf van Vlaanderen, keizer van Constantinopel) en Maria van Champagne, geb. tussen 1 jul 1202 en 31 aug 1202 (circa 1200), ged. Valenciennes [Frankrijk], gravin van Vlaanderen en Henegouwen 1244-1278 (gravin van Vlaanderen), ovl. op 10 feb 1280, begr. Flynes, otr. (2) op 18 aug 1223, tr. op 15 nov 1223 met Guillaume II van Dampierre. Uit dit huwelijk 5 kinderen., tr. (3) met Nicolaas heer van Borssele. Uit dit huwelijk 2 zonen.
|  |
>
Willem III van Dampierre-Bourbon
Willem III van Dampierre-Bourbon, geb. in 1225, heer van Dampierre, ovl. op 6 jun 1251,
, Willem III van Dampierre (1225 - 6 juni 1251) was sinds 1246 mederegent -met zijn moeder- over het graafschap Vlaanderen. Hij is ook bekend als Willem II van Vlaanderen; in het huis Dampierre is hij (in het Frans) beter gekend als Guillaume III, heer van Dampierre.
Willem was een zoon uit het huwelijk van Willem II van Dampierre, heer van Dampierre en Margaretha van Constantinopel. Tijdens de Vlaams-Henegouwse Successieoorlog werd hij in juli 1246 door een scheidsrechterlijke uitspraak van Lodewijk IX van Frankrijk en bisschop Odo van Tusculum, de jure erkend als erfgerechtigde in Vlaanderen, terwijl Henegouwen werd toegewezen aan Jan van Avesnes, de oudste zoon uit Margaretha's eerste huwelijk.
Willems eigen huwelijk (in 1247) met Beatrix, dochter van Hendrik II van Brabant en weduwe van Hendrik Raspe, bleef kinderloos. Van 1248 tot 1250 nam Willem, aan de zijde van Lodewijk IX, deel aan de Zevende Kruistocht.
Hij overleed aan verwondingen opgelopen tijdens een steekspel te Trazegnies. Zijn jongere broer, Gwijde III, tweede zoon van de regerende gravin Margaretha van Constantinopel, werd daardoor erfgerechtigde op de troon in Vlaanderen.- Moeder:
Margaretha (Zwarte Griet) (Jutta) van Constantinopel (Margaretha II van Henegouwen en Vlaanderen, Zwarte Margriet, Margaretha II van Holland, Jutta van Holland), dr. van Boudewijn VI/IX graaf van Henegouwen Vlaanderen (graaf van Vlaanderen, keizer van Constantinopel) en Maria van Champagne, geb. tussen 1 jul 1202 en 31 aug 1202 (circa 1200), ged. Valenciennes [Frankrijk], gravin van Vlaanderen en Henegouwen 1244-1278 (gravin van Vlaanderen), ovl. op 10 feb 1280, begr. Flynes, tr. (1) met Dr. jur. Bouchard Burchard van Avesnes. Uit dit huwelijk 2 zonen, tr. (3) met Nicolaas heer van Borssele. Uit dit huwelijk 2 zonen.
|  |
tr.
met
Beatrix van Brabant, dr. van Hendrik II hertog van Brabant van Lotharingen (ridder 1226, hertog van Lotharingen en Brabant, markgraaf van Antwerpen 1235) en Maria von Schwaben von Hohenstaufen, geb. circa 1225, ovl. tussen 11 sep 1288 en 11 nov 1288 ,
, Beatrix van Brabant of Beatrix van Kortrijk (Leuven, omstreeks 1225 - Kortrijk, 13 november 1288) was een dochter van Hendrik II van Brabant. Zij was gehuwd met landgraaf Hendrik Raspe en met graaf Willem II van Vlaanderen. Beatrix nam het initiatief tot de oprichting van de Groeningeabdij in Kortrijk. Beatrix was het derde kind en de tweede dochter van hertog Hendrik II van Brabant en Maria van Zwaben. In 1241 huwde zij met Hendrik Raspe, die in dat jaar zijn vader Herman I van Thüringen opvolgde als landgraaf van Thüringen. Voor de landgraaf was het zijn derde huwelijk nadat zijn vorige twee huwelijken kinderloos bleven. In 1246 werd Raspe verkozen tot tegenkoning van keizer Frederik II van het Heilige Roomse Rijk. Ook dit huwelijk bleef kinderloos en Hendrik stierf op 16 februari 1247. In augustus van datzelfde jaar hertrouwde Beatrix met Willem III van Dampierre, de oudste zoon en toekomstig opvolger van Margaretha van Constantinopel die gravin van Vlaanderen en van Henegouwen was. In 1248 namen ze samen het kruis op om aan de Zevende Kruistocht te beginnen maar op vraag van haar echtgenoot bleef Beatrix achter in Vlaanderen. Willem keerde in 1250 terug maar overleed het jaar nadien in 1251 aan de verwondingen die hij opliep tijdens een steekspel in Trazegnies. Ook dit huwelijk bleef kinderloos en zijn jongere broer Gwijde van Dampierre werd de nieuwe troonopvolger van zijn moeder. Voor de tweede maal weduwe geworden, trok Beatrix zich terug op haar kasteel in Kortrijk waar zij haar dagen doorbracht in gebed en zich toewijdde aan de literatuur en de kunst. Haar kasteel werd een toevluchtsoord voor de troubadours die zij een warm hart toedroeg. Omstreeks 1260 besloot Beatrix om de gesloten abdij van Marke over te brengen naar het gebied Groeninge, dicht bij de Kortrijkse stadswallen. Door de onenigheid met de Sint-Maartenskerk en de Onze-Lieve-Vrouwekerk kreeg de abdij het moeilijk om zichzelf te bewijzen en zou het nog jaren duren eer er een overeenkomst zou bereikt worden zodat tot de bouw zou kunnen overgegaan worden. Het complex werd gebouwd in de periode 1285-1286 met de financiële steun van Beatrix die haar bezittingen in 1284 door bemiddeling van Karel van Anjou had kunnen veilig stellen na de aanspraak die de nieuwe graaf van Vlaanderen, haar schoonbroer Gwijde van Dampierre, erop maakte. Voor de oprichting van de Groeningeabdij kreeg Beatrix de steun van Paus Honorius IV. Hij schonk haar in 1285 het beeld van Onze-Lieve-Vrouw van Groeninge, troosteres der bedrukten. Toen zij in 1288 stierf werden haar hart en haar ingewanden begraven in de abdijkerk waar een praalgraf voor haar was gebouwd. Na de sluiting van de abdij door de Franse Revolutie werd haar hart en het beeld van Onze-Lieve-Vrouw van Groeninge overgebracht naar de Sint-Michielskerk.
Bronnen:
1. | Afstammingsreeksen van de Hertogen van Brabant (B 009), Vic Hamers, Rob Dix en Zeno Deurvorst, NGV, 978-90-72771-08-7, Woerden, 2006 (blz. 127) |
2. | Afstammingsreeksen van de Hertogen van Brabant (B 009), Vic Hamers, Rob Dix en Zeno Deurvorst, NGV, 978-90-72771-08-7, Woerden, 2006 (blz. 144) |
>
Jan van Dampierre et St. Dizier Vicomte de Troyes
Jan (Jean I) van Dampierre et St. Dizier Vicomte de Troyes, de Dampierre Vicomte de Troye, geb. circa 1230, ovl. in 1258,
, Herr v.Dampierre-sur-l'Aube, v.St-Dizier und Sompuis, Vicomte de Troyes, Connetable der Champagne.- Moeder:
Margaretha (Zwarte Griet) (Jutta) van Constantinopel (Margaretha II van Henegouwen en Vlaanderen, Zwarte Margriet, Margaretha II van Holland, Jutta van Holland), dr. van Boudewijn VI/IX graaf van Henegouwen Vlaanderen (graaf van Vlaanderen, keizer van Constantinopel) en Maria van Champagne, geb. tussen 1 jul 1202 en 31 aug 1202 (circa 1200), ged. Valenciennes [Frankrijk], gravin van Vlaanderen en Henegouwen 1244-1278 (gravin van Vlaanderen), ovl. op 10 feb 1280, begr. Flynes, tr. (1) Le Quesnoy voor 23 jul 1212, (gesch. in 1221) met Dr. jur. Bouchard Burchard van Avesnes. Uit dit huwelijk 2 zonen, tr. (3) met Nicolaas heer van Borssele. Uit dit huwelijk 2 zonen.
|  |
tr.
met
Laura van Lotharingen, ovl. circa 1288.
Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Jean II | | | †1307 | | | 1 | 4 |
>
Maria van Dampierre
Maria van Dampierre.- Moeder:
Margaretha (Zwarte Griet) (Jutta) van Constantinopel (Margaretha II van Henegouwen en Vlaanderen, Zwarte Margriet, Margaretha II van Holland, Jutta van Holland), dr. van Boudewijn VI/IX graaf van Henegouwen Vlaanderen (graaf van Vlaanderen, keizer van Constantinopel) en Maria van Champagne, geb. tussen 1 jul 1202 en 31 aug 1202 (circa 1200), ged. Valenciennes [Frankrijk], gravin van Vlaanderen en Henegouwen 1244-1278 (gravin van Vlaanderen), ovl. op 10 feb 1280, begr. Flynes, tr. (1) Le Quesnoy voor 23 jul 1212, (gesch. in 1221) met Dr. jur. Bouchard Burchard van Avesnes. Uit dit huwelijk 2 zonen., tr. (3) met Nicolaas heer van Borssele. Uit dit huwelijk 2 zonen.
|  |
>
Johanna van Dampierre
Johanna van Dampierre, geb. circa 1225, ovl. na 1243.- Moeder:
Margaretha (Zwarte Griet) (Jutta) van Constantinopel (Margaretha II van Henegouwen en Vlaanderen, Zwarte Margriet, Margaretha II van Holland, Jutta van Holland), dr. van Boudewijn VI/IX graaf van Henegouwen Vlaanderen (graaf van Vlaanderen, keizer van Constantinopel) en Maria van Champagne, geb. tussen 1 jul 1202 en 31 aug 1202 (circa 1200), ged. Valenciennes [Frankrijk], gravin van Vlaanderen en Henegouwen 1244-1278 (gravin van Vlaanderen), ovl. op 10 feb 1280, begr. Flynes, tr. (1) Le Quesnoy voor 23 jul 1212, (gesch. in 1221) met Dr. jur. Bouchard Burchard van Avesnes. Uit dit huwelijk 2 zonen., tr. (3) met Nicolaas heer van Borssele. Uit dit huwelijk 2 zonen.
|  |
>
Alix van Bourgogne
Alix (Adelheid) van Bourgogne, geb. circa 1146, ovl. in 1192,
, 1192 Nonne in Fontevrault, 2.Ehe: Eudes de Deols?tr.
met
Archambaud VIII (Archambaud VII) van Bourbon, zn. van Archambaud VII van Bourbon en Agnes van Savoye, geb. op 29 jun 1140, ovl. tussen 1169 en 1200.
Uit dit huwelijk een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Mathilde | *1165 | | †1218 | | 52 | 1 | 3 |
>
Archambaud VIII van Bourbon
Archambaud VIII (Archambaud VII) van Bourbon, geb. op 29 jun 1140, ovl. tussen 1169 en 1200.tr.
met
Alix (Adelheid) van Bourgogne, dr. van Odo II Hertog van Bourgogne en Maria van Champagne, geb. circa 1146, ovl. in 1192,
, 1192 Nonne in Fontevrault, 2.Ehe: Eudes de Deols?
Uit dit huwelijk een dochter:
| naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen |
1 | Mathilde | *1165 | | †1218 | | 52 | 1 | 3 |
>