tr. in 938
met
Raingarde de Dijon, geb. Dijon [Frankrijk] in 922, Dynastie des Bosonides-Bivinides, ovl. Toucy [Frankrijk] op 22 aug 994, tr. (2) met Hugo (de Grote) (Hugo) Hertog van Francië (Hugues le Grand, l'Abbé Et le Blanc de France) (France, de). Uit dit huwelijk geen kinderen.
Raingarde de Dijon.
Raingarde van Dijon, voormalige minnares van Hugo de Grote, Hertog van de Franken, en dochter van Raoul, graaf van Dijon. Zij werd de maîtresse van Hugo de Grote onder omstandigheden die de moeite waard zijn om te herinneren. Toen koning Raoul kinderloos overleed, nam Hugo de Grote in 937 bezit van Hoog-Bourgondië. Hij stelde een van zijn officieren, genaamd Promond, aan als burggraaf van Sens. Na diens overlijden in 949 benoemde hij de oudste zoon van de burggraaf tot de eerste erfelijke graaf van Sens. Wat besloot hij voor Auxerre? Waarschijnlijk handelde hij op gelijke wijze, hoewel de geschiedenis de naam van de luitenant die hij daar aanstelde niet heeft overgeleverd; mogelijk verleende hij deze eer aan Ansoud.
Hugo kreeg met Raingarde, zijn minnares, een buitenechtelijk kind genaamd Herbert. Herbert werd op 8 januari 971 tot bisschop van Auxerre benoemd en overleed op 28 augustus 996. Heribertus, Francigena, zoon van Hugo de Grote, bekend onder de naam Magni, en geboren uit de concubine Raingarde, verlaagde de adellijke lijn van zijn vader door het verschil in status van zijn moeder. [Gesta pontificum Autissiodorensium, apud Duru, Bibliothèque historique de l'Yonne, I, p. 382.]
.
Na hem volgde Jean, geboren te Auxerre uit Ansoud en Raingarde. Het lijkt moeilijk om de vrouw van Ansoud niet te identificeren als de maîtresse van Hugo de Grote. Joannes, van Auxerrois afkomst, zoon van Ansaldo en Raingarde, geboren uit ouders van gemiddelde afkomst... blonk uit door de adel van zijn geest. [Gesta pontificum Autissiodorensium, apud Duru, Bibliothèque historique de l'Yonne, I, p. 384.].
Ansoud verbleef in Auxerre, zodat zijn zoon als Auxerrois bekend stond. Waarschijnlijk werd Raingarde na de dood van Hugo de Grote in 956 voorzien van aanzienlijke inkomsten in het graafschap Auxerre. Ansoud, door zijn huwelijk met Raingarde belast met de opvoeding van zijn stiefzoon Herbert, broer van Hugo Capet en Hendrik, hertog van Bourgondië, bekleedde vermoedelijk een belangrijke functie in Auxerre, zoals burggraaf. Dit zou overeenkomen met wat bekend is over Lisiard.
.
Het necrologium van Auxerre [Lebeuf, Mémoires sur la ville d'Auxerre (édit. Challe), t. IV (18 augustus en 3 maart)], helaas zeer incompleet, noemt een Gautier, burggraaf, en een Lisiard, kanunnik van de kathedraal, namen die veel voorkwamen bij de nakomelingen van Ansoud. Raingarde van Dijon, dochter van Raoul, graaf van Dijon en regent-adviseur van Robert II (988-990), voormalige minnares van Hugo de Grote, hertog van Frankrijk, met wie zij een zoon kreeg: Herbert (bisschop van Auxerre, †13/08/994).
Uit haar verbintenis met Raingarde van Dijon, na 16 juni 956, kreeg Ansoud Le Riche minstens vijf kinderen: Ansoud, Lisiard, Jean, Mainard (Ménard) en Raoul.
tr. (1) in 938
met
Ansould I Le Riche de Corbeil, zn. van Lisiard le Riche Sceaux de de Corbeil en Alixe de Courtenay, geb. Auxerre [Frankrijk] circa 925, Vicomte d'Auxerre,Seigneur de Fourches et de Limoges, Baron de Paris, ovl. in 956.
Uit dit huwelijk 3 kinderen.
tr. (2)
met
Hugo (de Grote) (Hugo) Hertog van Francië (Dux de Neustrien de Burgund et de Acquitania) (Hugues le Grand, l'Abbé Et le Blanc de France) (France, de), zn. van Robert I koning van Francië (koning van West-Francië 922-923) en Beatrix van Vermandois (koningin West-Francie), geb. Parijs [Frankrijk] op 24 aug 898, ovl. Dourdan op 16 jun 956, begr. Saint Denis [Frankrijk] (te Saint-Denis [Frankrijk]), tr. (1) met Judith van de Maine, dr. van Roger "Chien De Beaumont" du Maine en Princesse Rothildis des Francs Occidental. Uit dit huwelijk geen kinderen, tr. (2) met Eadhild van Engeland, dr. van King Edward the Elder (koning van Engeland 899-925) en Ælfflæd van Wessex. Uit dit huwelijk geen kinderen, tr. (3) met Hadewig van Saksen, dr. van König Hendrik I de Vogelaar (Koning van Duitsland) en Mathilde van Westfalen. Uit dit huwelijk 4 kinderen, hij krijgt geen kinderen.
tr.
met
Lisiard le Riche Sceaux de (Lisiard Le Riche) de Corbeil, zn. van Teudon Thyon de Paris en Elisabeth , geb. Corbeil-Essonnes [Frankrijk] circa 905, ovl. Saint-Benoît-sur-Loire [Frankrijk] in nov 941, tr. (1) met Godehilde de Melun. Uit dit huwelijk 5 kinderen, hij krijgt geen kinderen.
Lisiard le Riche Sceaux de de Corbeil.
Vicomte de Vendôme, Seigneur de Sceaux-du-Gâtinais et de Larchant, Moine à Saint-Benoît-sur-Loire, Archidiacre de Meaux, Archidiacre de Paris, Vicomte de Vendôme, Seigneur de Sceaux-du-Gâtinais, Chevalier religieux du Duc de Bourgogne Hugues le Grand Chevalier religieux du Duc de Bourgogne Hugues le Grand.
Uit dit huwelijk 2 kinderen:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Ansould I | *925 | Auxerre [Frankrijk] | †956 | 31 | 1 | 3 | |
2 | Elisabeth | *930 | Sceaux-du-Gâtinais [Frankrijk] | †1013 | Larchant [Frankrijk] | 82 | 2 | 3 |
tr. voor 960
met
Elisabeth le Riche de Sceaux, dr. van Lisiard le Riche Sceaux de de Corbeil en Alixe de Courtenay, geb. Sceaux-du-Gâtinais [Frankrijk] circa 930, Comtesse de Crécy, Dame de Corbeil, de Sceaux et de Melun, La Ferté et Larchant, ovl. Larchant [Frankrijk] op 24 jan 1013, begr. Saint-Maur-Des-Fossés [Frankrijk] op 24 feb 1013, tr. (2) met Bouchard le Vénérable de Vendôme, zn. van Bouchard I dit Ratepelatte, Ratepilate de Vendôme en Gerberge de Beaugency. Uit dit huwelijk geen kinderen.
Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Albert | *945 | Corbeil-Essonnes [Frankrijk] | †1030 | 85 | 1 | 2 |
tr. (1) voor 960
met
Aymon le Danois Corbeil, zn. van Teudon Thyon de Paris en Elisabeth , geb. in 920, 1er Comte de Corbeil (Essonne), Seigneur de Gournay sur Marne, ovl. op 23 mei 973.
Aymon le Danois Corbeil.
Aymon was de eerste graaf van Corbeil. Volgens Jean de la Barre was hij de zoon van Osmond de Deen, die als gouverneur optrad voor Richard I, hertog van Normandië, en hem behendig wist te bevrijden uit de handen van Lodewijk van Overzee, die hem gevangen hield in Laon. Dezelfde auteur noemt Elisabeth als zijn echtgenote, een naaste verwante van Hedwig, de vrouw van Hugo de Grote, hertog van Frankrijk, en daarmee ook van keizer Otto I, de broer van Hedwig. Uit overweging van dit huwelijk gaf Hugo hem het graafschap Corbeil, dat deel uitmaakte van zijn hertogdom Frankrijk.
In het jaar 946 koos Aymon de zijde van Hugo en Richard in de oorlog tegen Otto en Lodewijk van Overzee, en droeg bij aan het terugdringen van de Duitsers die Rouen belegerden. In 950 veroverde Aymon het kasteel van Paluau en bracht van daaruit de relieken van Sint Exupère en Sint Leu, beide bisschoppen van Bayeux, over naar Corbeil. Hier stichtte hij een seculier kapittel met 12 kanunniken, onder leiding van een abt. Hij overleed op 23 mei 967 tijdens een pelgrimstocht naar Rome.
Aymon (ook Hamon genoemd) was de eerste graaf van Corbeil. Hij werd door Hugo de Grote, hertog van de Franken, benoemd tot graaf van dit gebied en heer van Gournay-sur-Marne. Rond 950 trouwde hij met Elisabeth Le Riche, de dochter van Lisiard, die later hertrouwde met Bouchard van Vendôme. Aymon had meerdere kinderen, maar geen van hen volgde hem op als graaf van Corbeil, om redenen die niet door de geschiedenis zijn overgeleverd. Een van zijn kinderen, genaamd Thibault, werd monnik in Corneri en later abt van St. Maur des Fossés.
Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Albert | *945 | Corbeil-Essonnes [Frankrijk] | †1030 | 85 | 1 | 2 |
tr. (2) circa 950
met
Bouchard le Vénérable de Vendôme, zn. van Bouchard I dit Ratepelatte, Ratepilate de Vendôme en Gerberge de Beaugency, geb. in 930, Comte de Vendôme - comte de Corbeil et de Melun par sa femme, ovl. Saint-Maur-Des-Fossés [Frankrijk] op 16 mrt 1007.
| ![]() |
tr. circa 950
met
Elisabeth le Riche de Sceaux, dr. van Lisiard le Riche Sceaux de de Corbeil en Alixe de Courtenay, geb. Sceaux-du-Gâtinais [Frankrijk] circa 930, Comtesse de Crécy, Dame de Corbeil, de Sceaux et de Melun, La Ferté et Larchant, ovl. Larchant [Frankrijk] op 24 jan 1013, begr. Saint-Maur-Des-Fossés [Frankrijk] op 24 feb 1013, tr. (1) met haar oom Aymon le Danois Corbeil. Uit dit huwelijk 3 kinderen.
| ![]() |
tr.
met
Adele de Roye, dr. van Wallérand de Roye en Aelis de Coucy, geb. Roye [Frankrijk] in 1040, ovl. in 1109.
Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Andre | *1070 | Baudement [Frankrijk] | †1142 | Fontaine-Chaalis [Frankrijk] | 72 | 1 | 3 |
![]() |
![]() |
tr.
met
Hugues Baudement, zn. van Hilduin IV de Ponthieu-Montdidier (heer van Ramerupt, Acris en Breteuil, graaf van Roucy) en Adelheid van Roucy (bur Abbaye de Liessies), geb. Montdidier [Frankrijk] in 1030, ovl. Baudement [Frankrijk] in 1080.
Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Andre | *1070 | Baudement [Frankrijk] | †1142 | Fontaine-Chaalis [Frankrijk] | 72 | 1 | 3 |
| ![]() |
tr. Salisbury [Groot Brittanië] in 1090
met
Edouard of Salisbury, zn. van Gauthier d'Evreux (Seigneur d'Evreux) en Philippa Mathilde de Normandie, geb. Salisbury [Groot Brittanië] in 1059, Seigneur de Salisbury et de Chittern (Wiltshire).Sheriff of Wiltshire, 1075, 1081, 1086, ovl. Salisbury [Groot Brittanië] in 1124, tr. (2) met Adelize de Râmes. Uit dit huwelijk geen kinderen.
Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Walter | *1082 | Salisbury [Groot Brittanië] | †1147 | Chitterne [Groot Brittanië] | 65 | 1 | 2 |
tr.
met
Havoise de Wavrin (Havoise de Wavin), dr. van Nocher de Wavrin en Berthilde de Crepy en Artois, geb. in 1017, ovl. in 1072, tr. (1) met Richir de Rollancourt. Uit dit huwelijk 2 kinderen. | ![]() |
Uit dit huwelijk 4 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Ernulf | *1038 | Hesdin [Frankrijk] | †1091 | Antiochie | 53 | 2 | 2 |
tr.
met
Ernulf de Hesdin, zn. van Gérard Le Puîné de Hesdin (Seigneur de Hesdin) en Havoise de Wavrin, geb. Hesdin [Frankrijk] circa 1038, ovl. Antiochie in 1091, tr. (1) met Emmeline de Normandië, dr. van Gautier de Falaise en Alberade de Moulins-la-Marche. Uit dit huwelijk geen kinderen. | ![]() |
Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Mathilda | *1057 | Kempsford [Groot Brittanië] | †1133 | Stoke Bruenere [Groot Brittanië] | 76 | 1 | 1 |
Hij krijgt een dochter:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Emmeline | *1045 | †1094 | 49 | 1 | 2 |
tr.
met
Edouard of Salisbury, zn. van Gauthier d'Evreux (Seigneur d'Evreux) en Philippa Mathilde de Normandie, geb. Salisbury [Groot Brittanië] in 1059, Seigneur de Salisbury et de Chittern (Wiltshire).Sheriff of Wiltshire, 1075, 1081, 1086, ovl. Salisbury [Groot Brittanië] in 1124, tr. (1) met Maud Fitz-Hubert de Ryes, dr. van Ralph Fitz Hubert de Ryes en Mathilde de Derbyshire. Uit dit huwelijk 2 kinderen.
tr. circa 1059
met
Gauthier d'Evreux, zn. van Guilaaume d'Evreux en Havoise Giroie (Dame d'Echauffour), geb. Nomandie [Frankrijk] in 1033, Seigneur d'Evreux, ovl. Salisbury [Groot Brittanië] in 1070.
Uit dit huwelijk een zoon:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Edouard | *1059 | Salisbury [Groot Brittanië] | †1124 | Salisbury [Groot Brittanië] | 65 | 2 | 2 |
tr. in jan 1027
met
Aelis (Adelheid, Adélaïde, Adèle, Aélis, Aice") (Aelis) prinses van Frankrijk, dr. van Robert II 'de Vrome' koning van Frankrijk (koning van Frankrijk) en Constance Blanche van Provence (koningin van Frankrijk), geb. circa 1014 (1009), ovl. Messina [Italië] op 8 jan 1079, tr. (1) met Boudewijn V graaf van Rijssel (Baudouin V le Pieux le Débonnaire de Flandre-Hainaut). Uit dit huwelijk 7 kinderen.
Aelis (Adelheid) prinses van Frankrijk.
Ook genoemd Aelis geboren in 1019 overleden te Mesen bij Ieper op 8 januari 1079, begraven te Mesen bij Ieper, dochter van Robert II 'de Vrome' koning van Frankrijk en Constance van Provence. Adelheid was werkzaam als gravin van Coutance.
Adelheid woonde te Parijs (2e huwelijk) in 1028 en te Mesen bij Ieper (overlijden) in 1079. Adelheid huwde 1e keer (wellicht met Richard III van Normandië).
Adelheid huwde 2e keer te Parijs in 1028 met Boudewijn V van Vlaanderen.
Princesse de France, Comtesse de Corbie, Duchesse de Normandie, Comtesse de Flandre et Bienheureuse Adélaïde ou Bienheureuse Adèle ou Bienheureuse Aélis puis Sainte-Adélaïde ou Sainte-Adèle ou Sainte-Aélis.
Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Philippa | *1037 | †1066 | Salisbury [Groot Brittanië] | 29 | 1 | 1 | |
2 | Alix | *1027 | †1055 | 28 | 1 | 1 |
tr. (1)
met
Mathilde de Derbyshire, dr. van William de Derbyshire, geb. in 1050. | ![]() |
Uit dit huwelijk een dochter:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Maud | *1068 | Crick [Groot Brittanië] | †1130 | Crich [Groot Brittanië] | 62 | 1 | 2 |
tr. (2)
met
Agnès de Tosny, geb. Belvoir [Groot Brittanië] in 1043, Dynastie des Upplandings de Suède, ovl. in 1129.
Mathilde de Derbyshire | ![]() |
Mathilde de Derbyshire, geb. in 1050. |
| ![]() |
tr.
met
Ralph Fitz Hubert de Ryes, zn. van Hubert de Ryes (Seigneur de Ryes, Écuyer, Seigneur du Bessin.Steward of Normandy) en Albérade De Preaux-Harcourt de Vieilles, geb. Crich [Groot Brittanië] circa 1045, ovl. Derby [Groot Brittanië] in 1086, tr. (2) met Agnès de Tosny. Uit dit huwelijk geen kinderen.
Ralph Fitz Hubert de Ryes.
Châtelain de Rie, Baron de Crich, châtelain de Nottingham, Châtelain de Norwich, Baron d'Hingham .
Ralph, die, net als Adam en Eudo, over het algemeen Fitz Hubert werd genoemd, was kasteelheer van Nottingham en bezat land in Leicester, Stafford, Nottingham en Lincoln. Het hoofd van zijn grote baronie was echter Crich in Derbyshire, waar hij het volledige landgoed van een rijke Saks genaamd Levenot had ontvangen, dat bestond uit zesendertig landgoederen. Dugdale beweert dat hij in 1140 werd opgehangen wegens "diverse misdaden en wreedheden"; maar omdat hij oud genoeg was om in 1044 als gids van de hertog door het land te dienen, moet hij toen al vele jaren in zijn graf hebben gelegen.
De oudste mannelijke lijn van het huis eindigde met zijn kleinzoon Hubert, die rond het derde jaar van Hendrik III overleed en twee dochters achterliet. Julian, de oudste, trouwde met Ansger de Frecheville, en de Derbyshire-landen bleven in het bezit van haar nakomelingen totdat zij in het bewind van Karel II uitstierven. Een van de landgoederen die Ralph in het Domesday-boek hield, Whitwell, was echter gedurende vele eeuwen de zetel van een jongere tak van de familie; totdat in 1583 Edward Rye, toen de vertegenwoordiger van de familie, zijn oude thuis verkocht, waarna hij uit het zicht verdween.
Uit dit huwelijk een dochter:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Maud | *1068 | Crick [Groot Brittanië] | †1130 | Crich [Groot Brittanië] | 62 | 1 | 2 |
tr.
met
Ralph Fitz Hubert de Ryes, zn. van Hubert de Ryes (Seigneur de Ryes, Écuyer, Seigneur du Bessin.Steward of Normandy) en Albérade De Preaux-Harcourt de Vieilles, geb. Crich [Groot Brittanië] circa 1045, ovl. Derby [Groot Brittanië] in 1086, tr. (1) met Mathilde de Derbyshire, dr. van William de Derbyshire. Uit dit huwelijk een dochter.
Ralph Fitz Hubert de Ryes.
Châtelain de Rie, Baron de Crich, châtelain de Nottingham, Châtelain de Norwich, Baron d'Hingham .
Ralph, die, net als Adam en Eudo, over het algemeen Fitz Hubert werd genoemd, was kasteelheer van Nottingham en bezat land in Leicester, Stafford, Nottingham en Lincoln. Het hoofd van zijn grote baronie was echter Crich in Derbyshire, waar hij het volledige landgoed van een rijke Saks genaamd Levenot had ontvangen, dat bestond uit zesendertig landgoederen. Dugdale beweert dat hij in 1140 werd opgehangen wegens "diverse misdaden en wreedheden"; maar omdat hij oud genoeg was om in 1044 als gids van de hertog door het land te dienen, moet hij toen al vele jaren in zijn graf hebben gelegen.
De oudste mannelijke lijn van het huis eindigde met zijn kleinzoon Hubert, die rond het derde jaar van Hendrik III overleed en twee dochters achterliet. Julian, de oudste, trouwde met Ansger de Frecheville, en de Derbyshire-landen bleven in het bezit van haar nakomelingen totdat zij in het bewind van Karel II uitstierven. Een van de landgoederen die Ralph in het Domesday-boek hield, Whitwell, was echter gedurende vele eeuwen de zetel van een jongere tak van de familie; totdat in 1583 Edward Rye, toen de vertegenwoordiger van de familie, zijn oude thuis verkocht, waarna hij uit het zicht verdween.
William de Derbyshire | ![]() |
William de Derbyshire, geb. in 1025, ovl. circa 1070. |
| ![]() |
Hij krijgt een dochter:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | Mathilde | *1050 | 1 | 1 |
Ralf de Derbyshire | ![]() |
Ralf de Derbyshire, geb. circa 1000. |
Hij krijgt een zoon:
naam | geb. | plaats | ovl. | plaats | oud | relatie | kinderen | |
1 | William | *1025 | †1070 | 45 | 1 | 1 |