Cees Hagenbeek

Godiva Godgifu de Bucknall de Coventry
 
Lady Godiva Godgifu de Bucknall de Coventry, geb. op 5 sep 980, Dame Saxonne.Lady Godiva Comtesse de Mercie, ovl. op 16 sep 1067.


Lady Godiva Godgifu de Bucknall de Coventry.
Godiva of Godgifu (ca. 980 - na 1085) was een Angelsaksische adellijke dame die volgens een legende naakt door de straten van Coventry reed. Dit naakte protest zou zij gedaan hebben om haar man, de graaf Leofric, ertoe te bewegen de zware belastingen te verlichten die hij oplegde aan de inwoners.

De naam Godgifu betekent door God gegeven, dus hetzelfde als Dieudonnée, Bogdan en Theodora.

Volgens het verhaal was Godiva de mooie echtgenote van Leofric, graaf van Mercia en heer van Coventry (968 - 1057). De bevolking had hevig te lijden onder de belastingdruk en Godiva verzocht haar man keer op keer de belastingen te verlagen, maar deze weigerde steeds. Op den duur werd hij haar smeekbedes beu en zei hij voor de grap dat hij haar verzoek zou inwilligen als zij te paard naakt door de stad zou rijden. Lady Godiva ging daarop in. Leofric hield zich aan zijn woord en maakte een eind aan de hoge belastingen.

Lady Godiva, gravin van Mercia, overleed tussen 1066 en 1086. In het Oud-Engels heette ze Godgifu, en ze was een Engelse aristocrate die, volgens een legende die minstens teruggaat tot de 13e eeuw, naakt reed - slechts bedekt door haar lange haar - door de straten van Coventry om een ??kwijtschelding van de onderdrukkende belastingen te verkrijgen die haar man, Leofric, graaf van Mercia, aan zijn pachters had opgelegd. De naam "Peeping Tom" voor een gluurder komt van latere versies van deze legende, waarin een man genaamd Thomas naar haar keek terwijl ze reed en blind of dood werd geslagen. .

Godiva was de vrouw van Leofric, graaf van Mercia. Ze hadden één bekende zoon, Aelfgar. .

De naam van Godiva komt voor in oorkonden en in de Domesday-enquête, hoewel de spelling varieert. De oude Engelse naam Godgifu of Godgyfu betekende "geschenk van God"; Godiva was de gelatiniseerde vorm. Omdat de naam populair was, waren er tijdgenoten met dezelfde naam. .

Als ze dezelfde Godiva is die voorkomt in de geschiedenis van de abdij van Ely, het Liber Eliensis, geschreven aan het eind van de 12e eeuw, dan was ze weduwe toen Leofric met haar trouwde. Leofric en Godiva waren allebei gulle weldoeners van religieuze huizen. In 1043 stichtte en schonk Leofric een benedictijns klooster in Coventry, op de plek van een klooster dat in 1016 door de Denen was verwoest. In de 12e eeuw beschouwt Roger de Wendover Godiva als de drijvende kracht achter deze daad. In de jaren 1050 wordt haar naam samen met die van haar man genoemd bij een schenking van land aan het klooster van St. Mary, Worcester en bij de schenking van de minister van Stow St Mary, Lincolnshire. Zij en haar man worden herdacht als weldoeners van andere kloosters in Leominster, Chester, Much Wenlock en Evesham. Ze schonk Coventry een aantal werken in kostbaar metaal van de beroemde goudsmid Mannig en liet een halsketting met een waarde van 100 zilveren marken na. Een andere ketting ging naar Evesham, om te worden opgehangen rond het beeld van de Maagd dat de levensgrote gouden en zilveren kruisbeelden begeleidde die zij en haar man hadden gegeven, en de kathedraal van St. Paul in de stad Londen kreeg een kazuifel met goudfranjes. .

Het landhuis van Woolhope in Herefordshire, evenals vier andere, werd voor de Normandische verovering geschonken aan de kathedraal van Hereford door de weldoeners Wulviva en Godiva, over het algemeen beschouwd als deze Godiva en haar zus. De kerk heeft een glas-in-loodraam uit de 20e eeuw dat hen afbeeldt. .

Haar handtekening, Ego Godiva Comitissa diu istud desideravi [ik wens dit al lange tijd], komt voor op een oorkonde die zou zijn gegeven door Thorold of Bucknall aan het benedictijnse klooster van Spalding. Veel historici beschouwen deze oorkonde echter als vervalst. Toch is het mogelijk dat Thorold, die in het Domesday Book voorkomt als sheriff van Lincolnshire, haar broer was.

Na de dood van Leofric in 1057 leefde zijn weduwe tussen de Normandische verovering van 1066 en 1086. Ze wordt vermeld in de Domesday-enquête als een van de weinige Angelsaksische vrouwen en de enige vrouw die kort na de verovering een groot landeigenaar bleef. Ten tijde van deze grote enquête in 1086 was Godiva overleden, maar haar vroegere landerijen worden vermeld, hoewel nu in bezit van anderen. Godiva lijkt dus te zijn overleden tussen 1066 en 1086. .

Er is discussie over de plek waar Godiva werd begraven. Volgens het Chronicon Abbatiae de Evesham, of Evesham Chronicle, werd ze begraven in de kerk van de Heilige Drie-eenheid in Evesham, die niet meer bestaat. Volgens het verslag van het Oxford Dictionary of National Biography is er echter geen reden om te twijfelen dat ze met haar man in Coventry werd begraven, ondanks de bewering van de Evesham Chronicle dat ze in Holy Trinity, Evesham, werd begraven. Haar man werd begraven in het priorij- en kathedraalcomplex van St. Mary in 1057. .

William Dugdale (1656) zegt dat er een raam met afbeeldingen van Leofric en Godiva werd geplaatst in de Trinity Church in Coventry, daterend uit de tijd van Richard II.

tr. (1)
met

Gilbert Guérard Fitzwilliam Malet Fonde le Fief de Graville (Près du Havre), zn. van Guillaume William Mallet de Graville (Seigneur e Graville d'origine saxonne ou viking), geb. Graville-Sainte-Honorine [Frankrijk] circa 960, ovl. Kings Bromley [Groot Brittanië] circa 1025.

 


Gilbert Guérard Fitzwilliam Malet Fonde le Fief de Graville (Près du Havre).
De oorsprong van deze familie is onduidelijk. Het is zeer waarschijnlijk een familie van Vikingafkomst die zich aan het einde van de Karolingische dynastie in Normandië vestigde en verbonden was met de Angelsaksen, maar hun begin blijft slecht gedocumenteerd. De zekere of bijna zekere afstamming begint met Willem I.

Uit dit huwelijk een zoon:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Robert*1003 Caen [Frankrijk] †1072  69

tr. (2)
met

Léofric III de Mercie, geb. op 19 mei 968, Comte De Mercie en 1023.Gouverneur de Coventry, ovl. op 31 aug 1057, begr. op 12 sep 1057.

Uit dit huwelijk 4 kinderen.


Eudes I dit Jean de Picquigny
 
Eudes I dit Jean de Picquigny, geb. Picquigny [Frankrijk] in 940, Seigneur, ovl. in 1006.


Eudes I dit Jean de Picquigny.
Picquigny wordt voor het eerst in de geschiedenis vermeld in 942, in verband met de moord op Willem Langzwaard, Hertog van Normandië. Gebouwd aan het begin van de 11e eeuw, bleef het kasteel tot 1780 eigendom van de heren van Picquigny, die de erfelijke titel Vidame van Amiens (verdediger van de Bisschop) droegen. De heren van Picquigny waren tegelijkertijd voogden van de Abdij van Corbie. Hun bezittingen omvatten meer dan driekwart van het gebied van Amiens. Het kasteel werd herbouwd in de 14e eeuw en aangevuld in de 16e en 17e eeuw.


Hij krijgt een zoon:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Eustache*963 Picquigny [Frankrijk] †1048  85


NN de Ponthieu
 
NN de Ponthieu, geb. in 960.

 
 

tr.
met

Eustache de Picquigny, zn. van Eudes I dit Jean de Picquigny (Seigneur), geb. Picquigny [Frankrijk] in 963, Seigneur de Picquigny, ovl. in 1048.

 

Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Guermond I*987 Picquigny [Frankrijk] †1048  61
Catherine*981 Picquigny [Frankrijk]    


Gauthier de Nouvion en Ponthieu
 
Gauthier de Nouvion en Ponthieu, geb. in 1136, ovl. in 1194.


Gauthier de Nouvion en Ponthieu.
Sire de Nouvion-en-Ponthieu & Lamotte-Buleux; Chevalier-Croisé (1187).

 
 

tr.
met

Jossine de Gamaches, dr. van Alphonse de Gamaches (Escuyer, Seigneur et Châtelain de Gamaches, Seigneur de Maisnières) en Hildegarde de Crésecques, geb. in 1152, Dame de Gamaches, ovl. in 1209.

 

Uit dit huwelijk 7 kinderen, waaronder:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Henriette*1167 Nouvion-en-Ponthieu [Frankrijk] †1218 Caumont [Frankrijk] 51


Jossine de Gamaches
 
Jossine de Gamaches, geb. in 1152, Dame de Gamaches, ovl. in 1209.

  • Vader:
    Alphonse de Gamaches, zn. van Artus de Gamaches (Escuyer, Châtelain de Gamaches, Seigneur d'Aumale et de Maisnières) en Aëlis de Foucarmont (Dame de Foucarmont), geb. Gamaches [Frankrijk] in 1121, Escuyer, Seigneur et Châtelain de Gamaches, Seigneur de Maisnières, ovl. in 1184, tr. met
 
 

tr.
met

Gauthier de Nouvion en Ponthieu, zn. van Edouard de Nouvion en Ponthieu en Giselberthe de Montcavrel, geb. in 1136, ovl. in 1194.

 


Gauthier de Nouvion en Ponthieu.
Sire de Nouvion-en-Ponthieu & Lamotte-Buleux; Chevalier-Croisé (1187).

Uit dit huwelijk 7 kinderen, waaronder:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Henriette*1167 Nouvion-en-Ponthieu [Frankrijk] †1218 Caumont [Frankrijk] 51


Alphonse de Gamaches
 
Alphonse de Gamaches, geb. Gamaches [Frankrijk] in 1121, Escuyer, Seigneur et Châtelain de Gamaches, Seigneur de Maisnières, ovl. in 1184.

  • Vader:
    Artus de Gamaches, zn. van Gaucher de Gamaches (Escuyer, Seigneur et Châtelain de Gamaches, Chevalier (1076) Comte du Vimeu) en Mahaut d'Aumale (Dame d'Aumale), geb. Gamaches [Frankrijk] in 1084, Escuyer, Châtelain de Gamaches, Seigneur d'Aumale et de Maisnières, ovl. in 1139, tr. met
 
 

tr.
met

Hildegarde de Crésecques, dr. van François de Quérecque en Yolante d'Abbeville (Dame de Saint-Riquier), geb. in 1137, ovl. Gamaches [Frankrijk] in 1189.

 

Uit dit huwelijk 6 kinderen, waaronder:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Jossine*1152  †1209  57
Wallerand*1165 Gamaches [Frankrijk] †1237  72


Hildegarde de Crésecques
 
Hildegarde de Crésecques, geb. in 1137, ovl. Gamaches [Frankrijk] in 1189.

 
 

tr.
met

Alphonse de Gamaches, zn. van Artus de Gamaches (Escuyer, Châtelain de Gamaches, Seigneur d'Aumale et de Maisnières) en Aëlis de Foucarmont (Dame de Foucarmont), geb. Gamaches [Frankrijk] in 1121, Escuyer, Seigneur et Châtelain de Gamaches, Seigneur de Maisnières, ovl. in 1184.

 

Uit dit huwelijk 6 kinderen, waaronder:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Jossine*1152  †1209  57
Wallerand*1165 Gamaches [Frankrijk] †1237  72


Artus de Gamaches
 
Artus de Gamaches, geb. Gamaches [Frankrijk] in 1084, Escuyer, Châtelain de Gamaches, Seigneur d'Aumale et de Maisnières, ovl. in 1139.

 
 

tr.
met

Aëlis de Foucarmont, dr. van Richard de Foucarmont (Escuyer, Sgr de Foucarmont, Bailli de La Haute Normandie pour Robert II Courtehe) en Éléonore de Gisors, geb. Foucarmont [Frankrijk] in 1105, Dame de Foucarmont, ovl. Gamaches [Frankrijk] in 1149.

 

Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Alphonse*1121 Gamaches [Frankrijk] †1184  63


Aëlis de Foucarmont
 
Aëlis de Foucarmont, geb. Foucarmont [Frankrijk] in 1105, Dame de Foucarmont, ovl. Gamaches [Frankrijk] in 1149.

 

tr.
met

Artus de Gamaches, zn. van Gaucher de Gamaches (Escuyer, Seigneur et Châtelain de Gamaches, Chevalier (1076) Comte du Vimeu) en Mahaut d'Aumale (Dame d'Aumale), geb. Gamaches [Frankrijk] in 1084, Escuyer, Châtelain de Gamaches, Seigneur d'Aumale et de Maisnières, ovl. in 1139.

 

Uit dit huwelijk 3 kinderen, waaronder:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Alphonse*1121 Gamaches [Frankrijk] †1184  63


Richard de Foucarmont
 
Richard de Foucarmont, geb. Foucarmont [Frankrijk] in 1075, Escuyer, Sgr de Foucarmont, Bailli de La Haute Normandie pour Robert II Courtehe, ovl. in 1134.

 
 

tr. in 1104
met

Éléonore de Gisors, dr. van Thibaud I dit le Payen de Gisors (Châtelain de Gisors) en Mathilde de Montmorency, geb. Gisors [Frankrijk] in 1089, ovl. Foucarmont [Frankrijk] in 1136.

Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Aëlis*1105 Foucarmont [Frankrijk] †1149 Gamaches [Frankrijk] 44


Éléonore de Gisors
Éléonore de Gisors, geb. Gisors [Frankrijk] in 1089, ovl. Foucarmont [Frankrijk] in 1136.

 
 

tr. in 1104
met

Richard de Foucarmont, zn. van Wauthier de Foucarmont en Berthilde d'Eu, geb. Foucarmont [Frankrijk] in 1075, Escuyer, Sgr de Foucarmont, Bailli de La Haute Normandie pour Robert II Courtehe, ovl. in 1134.

 

Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Aëlis*1105 Foucarmont [Frankrijk] †1149 Gamaches [Frankrijk] 44


Wauthier de Foucarmont
 
Wauthier de Foucarmont, geb. in 1037, ovl. in 1092.

 
 

tr.
met

Berthilde d'Eu, dr. van Robert I d'Eu (Comte d'Eu, Seigneur de Hasting) en Béatrice dite Melissende de Falaise, geb. in 1047, ovl. in 1109.

 

Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Richard*1075 Foucarmont [Frankrijk] †1134  59


Berthilde d'Eu
 
Berthilde d'Eu, geb. in 1047, ovl. in 1109.

 

tr.
met

Wauthier de Foucarmont, zn. van Wallérand de Foucarmont en Eléonore de Ponthieu, geb. in 1037, ovl. in 1092.

 

Uit dit huwelijk 2 kinderen, waaronder:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Richard*1075 Foucarmont [Frankrijk] †1134  59


Wallérand de Foucarmont
 
Wallérand de Foucarmont, geb. in 1008, ovl. in 1069.

 
 

tr.
met

Eléonore de Ponthieu, dr. van Enguerrand I graaf de Ponthieu en Adelheid van West-Friesland (Comte en Frise Occidentale (988-993). Comte de Hollande. Comte de Gand), geb. in 1020, ovl. in 1077.

 

Uit dit huwelijk een zoon:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Wauthier*1037  †1092  55


Eléonore de Ponthieu
 
Eléonore de Ponthieu, geb. in 1020, ovl. in 1077.

 

tr.
met

Wallérand de Foucarmont, zn. van Eudes de Foucarmont en Alix de Gournay, geb. in 1008, ovl. in 1069.

 

Uit dit huwelijk een zoon:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Wauthier*1037  †1092  55


Eudes de Foucarmont
 
Eudes de Foucarmont, geb. in 982, ovl. in 1034.

 
 

tr.
met

Alix de Gournay, dr. van Renaud I de Gournay en Alberade, Aubrée Dite De Ponthieu de Montdidier (Dame héritière de la Ferté-en-Bray), geb. in 990, ovl. in 1038.

 

Uit dit huwelijk een zoon:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Wallérand*1008  †1069  61


Alix de Gournay
 
Alix de Gournay, geb. in 990, ovl. in 1038.

 
 

tr.
met

Eudes de Foucarmont, zn. van Clothaire III de Foucarmont en Lucienne de Saint-Saëns, geb. in 982, ovl. in 1034.

 

Uit dit huwelijk een zoon:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Wallérand*1008  †1069  61


Robert I d'Eu
 
Robert I d'Eu (Robert I of Clifford), geb. Eu [Frankrijk] in 1021, Comte d'Eu, Seigneur de Hasting, ovl. Hereford [Groot Brittanië] in 1089.

 
 

tr. in 1039
met

Béatrice dite Melissende de Falaise (Béatrice dite Melissende de Hastings), dr. van Fulbert Robert Pelletier d'Ochain en Hermance de Surlet (Schotse prinses), geb. Falaise [Frankrijk] in 1017, ovl. Eu [Frankrijk] in 1085, begr. Le Tréport [Frankrijk] vermoedelijk 10 apr 1085, tr. (2) met Raoul Ralf Marechal de Venoix. Uit dit huwelijk 3 kinderen.

Geoffroy de Brionne Comte d'Eu.
Graaf in 996.

Uit dit huwelijk 4 kinderen, waaronder:


 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Berthilde*1047  †1109  62
Cundigard*1040 Angouleme [Frankrijk] †1089  49


Béatrice dite Melissende de Falaise
Béatrice dite Melissende de Falaise (Béatrice dite Melissende de Hastings), geb. Falaise [Frankrijk] in 1017, ovl. Eu [Frankrijk] in 1085, begr. Le Tréport [Frankrijk] vermoedelijk 10 apr 1085.

  • Moeder:
    Hermance de Surlet (Hermance Doue Doda d' Écosse, Doue Doda de Florennes), Hermance Doda Mackenneth), dr. van Malcolm II Kenneth McAlpin (koning van Schotland 1005-1034) en Blanaid O'Brian (Prinsen van Munster), geb. Angus [Groot Brittanië] circa 982, Schotse prinses, ovl. Falaise [Frankrijk] circa 1030.

tr. (1) in 1039
met

Robert I d'Eu (Robert I of Clifford), zn. van Guillaume William Comte de Talbot de Cleuville en Alice Lesceline d'Harcourt (Dame de Tourville), geb. Eu [Frankrijk] in 1021, Comte d'Eu, Seigneur de Hasting, ovl. Hereford [Groot Brittanië] in 1089.

 

Uit dit huwelijk 4 kinderen, waaronder:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Berthilde*1047  †1109  62
Cundigard*1040 Angouleme [Frankrijk] †1089  49

tr. (2)
met

Raoul Ralf Marechal de Venoix, geb. Bavent [Frankrijk] in 1035, Maréchal de la cour d'Angleterre.Seigneur de Venoix.Seigneur de Hasting, ovl. Bavent [Frankrijk] in 1086, tr. (2) met Béatrice de Bully (Béatrice de Builly de Busli), geb. circa 1040. Uit dit huwelijk geen kinderen.

Uit dit huwelijk 3 kinderen.


Fulbert Robert Pelletier d'Ochain
Fulbert Robert Pelletier d'Ochain, geb. Ochain [België] circa 976, ovl. Falaise [Frankrijk] in 1069.

Fulbert Robert Pelletier d'Ochain.
Schildknaap, heer van Aye en d'Ochain in Hesbaye. Kapitein van het kasteel van Falaise. Kamerheer van Robert de Duivel, hertog van Normandië, burger van Falaise, fourier, balsemer of mortuariumbewerker in Falaise, burger van Chambrier, burger van Falaise, leerlooier.

tr. Falaise [Frankrijk] in 1003
met

Hermance de Surlet (Hermance Doue Doda d' Écosse, Doue Doda de Florennes), Hermance Doda Mackenneth), dr. van Malcolm II Kenneth McAlpin (koning van Schotland 1005-1034) en Blanaid O'Brian (Prinsen van Munster), geb. Angus [Groot Brittanië] in Glamis Castle circa 982, Schotse prinses, ovl. Falaise [Frankrijk] circa 1030.

Uit dit huwelijk 4 kinderen, waaronder:

 naamgeb.plaatsovl.plaatsoudrelatiekinderen
Béatrice*1017 Falaise [Frankrijk] †1085 Eu [Frankrijk] 68